Čepice na migrénu Hot&Cold Gymbeam – recenze
Terapeutická maska Hot-Cold, neboli čepice na migrénu, by měla být povinnou výbavou každé domácnosti....
Knižní recenze: Padělatel – Adolfo Kaminsky
Autor: Sarah Kaminsky
Recenzent: Janka Bitalová
Celkové hodnocení:
Doplňující informace:
Knihu najdete v e-shopu:
Adolfo je vlastně ještě chlapec, když se začne zabývat chemií a své znalosti rozšiřovat coby barvířský učeň. V té době už má za sebou řadu životních událostí, hlavně odstěhování se spolu s rodiči a sourozenci z rodné Argentiny do Francie, a před sebou ještě daleko víc.
Nacistická moc se postupně rozpíná a na Adolfovu rodinu, která je židovského původu, brzy dosáhne svým chapadlem. Velkou ranou je pro něj smrt matky, která za nevyjasněných okolností „spadne“ pod vlak, když se vrací z Paříže, kde byla před nebezpečím varovat svého bratra. Se zbytkem rodiny je pak brzy odvezen do tábora Drancy, a to na tři měsíce, než je argentinský původ zachrání před deportací do dalších táborů. Adolfův otec se ovšem brzy poté dozví, že příště občanství nebude hrát roli, a tak pochopí, že bez falešných dokladů jim půjde o život. Brzy tedy jeho syn nese fotografie člověku, který jim má novou identitu zajistit. Tím se roztáčí kolo životního příběhu, zasvěceného nezištné pomoci druhým.
Jak se Adolfo k odboji dostane, proč v padělání pokračuje i v následujících desetiletích a z jakého důvodu si za tuto činnost, která mu v podstatě nedovoluje soukromý život, nebere peníze? O tom všem, a mnohém dalším, si přečtete v knize Padělatel s podtitulem Když budu hodinu spát, třicet lidí zemře…
„Stačilo ale, abych třeba jen na vteřinu pomyslel na ty neznámé muže a ženy, jejichž život jsem držel v rukou, a okamžitě jsem se přestal dojímat vlastním osudem.“Adolfo Kaminsky
Kniha je svědectvím strhujícího příběhu člověka, který se obětoval pro dobro jiných a v jehož případě je vlastně zázrak, že přežil. Odkrývá postupy, díky nimž zůstal neprozrazen; popisuje, jak těžké je vytvořit kopii dokumentu, u níž nikdo nepozná, že není originál; a hlavně je dokladem hrdinství Adolfa Kaminského. To vše z pera jeho dcery Sarah, která svého otce vyzpovídala.
Asi nejpoutavější částí knihy Padělatel je ta, která popisuje dobu druhé světové války, kdy se Adolfo angažoval v pomoci Židům. Dechberoucí je „historka“, kdy musí se svými pomocníky vytvořit více než 900 dokumentů pro stovky dětí z dětských domovů, které mají být převezeny do koncentračních táborů. Lhůta jsou pouhé tři dny, přičemž běžně jeho laboratoř vytvoří zhruba třicet až padesát dokumentů denně. Nakonec, s vypětím všech sil, všechno stihne. Stejně tak čtenář jistě s úctou nevěřícně zakroutí hlavou nad událostí, kdy se Adolfo snaží prolomit tajemství švýcarských pasů, o nichž se mluví jako o nezfalšovatelných, a správný postup ho napadne ve snu.
Místy děj lehce skáče v čase, a tak může být složitější se zorientovat v linii děje. Také popisované historické události po druhé světové válce, do nichž se Adolfo zapojil, nemusí být každému čtenáři známé. V případě zájmu o hlubší pochopení si však stačí na internetu najít alespoň základní informace.
„V okamžiku, kdy něčí pas nebo náboženství může stále znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, příběh pana Kaminského zůstává bolestně aktuální, ale inspirující.“Pamela Druckerman, New York Times
Knihu Padělatel – Adolfo Kaminsky si můžete zakoupit zde:
Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství…číst více
Vzpomínky doktorky Giselly Perlové byly jedny z prvních, které vůbec vyšly, a to pouhé tři roky po osvobození. Lze je považovat za nejdojemnější svědectví přeživších i zavražděných z ženského tábora v Osvětimi-Březince. Pohled doktorky Perlové na události vOsvětimi není jen ryze osobní, ale vypráví také o ostatních vězních, dozorcích či nacistických funkcionářích. Jako gynekolog a porodník působila v takzvané.…číst více
7. dubna 1944 Poplachové sirény oznamují útek dvou slovenských vězňů z přísně střeženého tábora v nacistickém Německu. Rudolfu Vrbovi a Alfredu Wetzlerovi se podařilo uprchnout a překonali vzdálenost 160 kilometru, aby světu podali první realistický a přesný popis toho, co se děje v Osvětimi. O událostech v tomto koncentračním tábore do té doby kolovaly jen nepotvrzené fámy. Jejich Zpráva, nejprve publikovaná ve Švýcarsku a poté.…číst více
Jsem milovnice knih, která má sama blízko k psaní, a tak se moje studium zaměřovalo na jazykovou a literární kulturu. Od té doby však uběhla řada let, která byla plná čtení i napsání mnoha řádků na různá témata. Kromě toho ráda vyrábím různé drobnosti, peču dobroty, starám se o náš zvěřinec a poznávám nová místa.
Terapeutická maska Hot-Cold, neboli čepice na migrénu, by měla být povinnou výbavou každé domácnosti....
Schopnost zamezit nepořádku, snadná údržba a kvalitní dlouhotrvající materiál – to jsou prvky, které...
Hledání Phoebe je citlivé, milé, úsměvné a lehounké dílo pro mladší i starší ročníky....
Tato kniha rozhodně nebude krokem vedle. Jedná se o příjemné oddechové čtení, které pobaví,...
Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?
Více o cookies