Dcera sněhu – Eowyn Iveyová – recenze

Jack Shakespearow/27. května 2023/Recenze/5 min. číst

Dcera sněhu - Eowyn Iveyová - recenze

Dcera sněhu - Eowyn Iveyová - recenze

Knižní recenze: Dcera sněhu

Autor: Eowyn Iveyová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnocení:

Doplňující informace:

 • Vydavatelství: Fortuna Libri
 • Původní název: The Snow Child
 • Recenzent knihu četl: 5 hod. 25 min.
 • Počet stran: 376

Kouzelný, pohádkový příběh zasazený do drsného a nevlídného prostředí

Ve světě knih je někdy velmi obtížné odlišit realitu od stavu snu. Někdy tyto dva prvky splynou dohromady, a vytvoří tak lahodný a harmonický souzvuk slov pro oko i duši.

Obsah

Mabel a Jack ve svém životě pociťují jistý nedostatek. Přestože si to moc přáli, nebyl jim dopřán přírůstek v podobě děťátka. V tvrdých podmínkách, kterým je starší manželský pár vystaven na Aljašce, si jednoho večera postaví z hromad sněhu malého sněhuláčka připomínajícího holčičku. Následujícího dne se však stane něco zvláštního. Sněhová holčička na svém místě není, zato najdou ve sněhu stopy směřující k lesu. Netrvá dlouho a oba začnou vídat malou, živou a reálnou holčičku, která je podobná té, již postavili ze sněhu. Šálí je vlastní zrak? Odkud se to děvče vzalo? Je to výmysl, který vznikl v jejich hlavách, nebo je holčička skutečná?

Dítě už stálo u dveří. Čekal, že Mabel ho bude zdržovat. Dobře, řekla. Když musíš, tak jdi. Ale vrátíš se, že? Slib nám, že se vždy vrátíš. Dívka odvětila velmi vážně, jako by vyřkla přísahu: Slibuji.Eowyn Iveyová
Dcera sněhu - Eowyn Iveyová - recenze

Dcera sněhu je magický a kouzelný příběh se spoustou znaků pohádky. Je poměrně obtížné odlišit fantazii od reality, rozeznat, co je skutečné a co na svět přišlo jen proto, aby nám připomnělo jeho kouzelné odlesky. Autorka zde dokázala nakombinovat fantazii s krutou realitou tak, aby výsledkem bylo nádherné dílo plné rozporů, které však vede k jednomu konci. Hřejivé teplo lásky, které mezi manžely panuje, dokáže rozehřát i kus ledu obklopujícího jejich skromný příbytek, a poprat se tak s tuhým mrazem, který zalézá pod kůži.

Nehostinné a tvrdé prostředí Aljašky je prvním výrazným elementem, který čtenáře ihned udeří do očí. I když se autorka zaměřuje na popisy, kterými předkládá publiku nádherné obrazy dýchající specifickou atmosférou, tyto pasáže nelze považovat za jakési dějové škůdce, kteří by ubližovali gradaci děje. Příběh sice nikam nespěchá, plyne si svým vlastním tempem, ale každá kapitola má v románu svůj význam. Zároveň prostředí, do kterého je děj zasazen, pomáhá čtenáře držet při zemi. Štiplavý vítr, nánosy sněhové přikrývky a každodenní boj o přežití dokážou publikum stáhnout ze snových výšin zpět na zemský povrch.

Eowyn Iveyová autor

Eowyn Iveyová autor

Tomuto trpko-sladkému období, kdy praskal led a pole se měnilo na bláto, usedlíci říkali ‚rozchod‘, ale Mabel v něm nacházela něco něžného a jemného. Rozloučila se s dívkou, když tučnice purpurovo-bíle kvetly podél potoků a losi olizovali mláďata, když slunce vyhánělo z údolí zimu.Eowyn Iveyová

Postava Fainy, malé sněhové holčičky, je zase prvkem, který příběh nadnáší. Čtenáři díky ní mohou pozorovat hned několik jevů, které se dostávají do rozporu s realitou. Proč jsou její výpovědi zaznamenány v textu odlišným způsobem než výpovědi jiných postav? Proč pravidelně od manželského páru utíká, aby se k nim v dobách nejtužší zimy opět mohla vrátit? Faina je magické stvoření, které žádnému čtenáři nedá spát, dokud se s jistotou nedozví, co je vlastně zač.

Slovní zásoba je zde neskutečně bohatá, nejvíce lze její rozsah pozorovat právě v popisných pasážích, kdy autorka vyvinula dostatek úsilí, aby čtenářům popsala prostředí Aljašky co nejbarvitějším způsobem. Dialogů je v textu méně, ale příběh je kupodivu ani moc nepotřebuje. V tomto případě se totiž veškerá pozornost soustředí na úplně jiné místo.

Knihu Dcera sněhu si můžete zakoupit zde:

Závěr

Dcera sněhu v sobě skrývá hned několik poselství. Ale nejvýraznějším z nich je to, které čtenářům naznačuje, aby nikdy nepřestali doufat a pěstovat v sobě naději. Možná se naše sny nesplní takovým způsobem, jak bychom si přáli. Možná nám život předloží jinou alternativu, která nám připomene jeho nepředvídatelnost a sladkou i hořkou vrtkavost.

Knihu doporučuji těm, kteří se i přes dospělý věk nechtějí vzdát pohádkových a kouzelných příběhů. Dcera sněhu je vhodná pro mužské i ženské publikum, pro všechny, kteří své srdce dokážou otevřít dokořán okouzlujícímu a jedinečnému příběhu.

Plusy a charakteristické rysy

 • magický příběh, který dýchá pohádkovou atmosférou
 • prostředí Aljašky je v rozporu s kouzelnými prvky
 • bohatá slovní zásoba
 • více popisů
 • méně dialogů
 • množství pěkných myšlenek
 • čtenář je do poslední chvíle v napětí a doufá ve vysněný konec

Pro koho ano

 • pro muže i pro ženy
 • pro čtenáře, kteří mají rádi hravé, magické a emotivní příběhy
 • pro ty, kteří rádi v textu nacházejí krásné myšlenky

Pro koho ne

 • pro ty, kteří očekávají klasický fantasy příběh

Redakce Ideahunter.cz doporučuje

Proměna - David Věrný - cena

Proměna

Co se člověku musí přihodit, aby se ze dne na den ocitl v pusté divočině uprostřed Šumavy, jen s pár věcmi v batohu? Samolibý pražský manažer a budoucí otec Petr o tom ví své. Jednoho rána, po bujaré oslavě povýšení v práci, jej okolnosti donutí v několika minutách vše opustit. Zanechá za sebou prázdný byt i svůj starý život. Míří do srdce Šumavy, kde jako malý vyrůstal se svým dědečkem, místním hajným. Tam se potýká se zimou, hladem, svědomím…číst více

Knihu koupite v eshopu: 

Pokání - Ian McEwan - cena

Pokání

Je to jen svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každým okamžikem do útoku? Ve svém doposud posledním románu Pokání dovedl Ian McEwan tuto myšlenku k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům…číst více

Knihu koupite v eshopu: 

Vlk samotář - Jodi Picoult - cena

Vlk samotář

Když vlk v divočině ví, že nadešel jeho čas, že už své smečce není k užitku, rozhodne se vytratit. Zachová si hrdost a zemře tak, jak žil. Lidé takové štěstí nemají. Luke Warren strávil celý život výzkumem života vlků, dokonce s nimi nějakou dobu i žil – rozumí jim lépe než vlastní rodině. Když po vážné dopravní nehodě upadne do komatu, musí o jeho osudu rozhodnout Edward a Cara, jeho již dospělé děti, kteří jsou tak nuceni se znovu konfrontovat s mužem, kvůli…číst více

Knihu koupite v eshopu: 

Poslední aktualizace: 28. 11. 2023

Jack Shakespeare

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je mistr slova. Psaní mu dává křídla. Na křídlech fantazie objevuje nepoznané, z ptačí perspektivy se dívá na svět a popisuje jeho rozmanité barvy, lidi, věci a věcičky tohoto světa. Jelikož se jeho poslední sbírka básní Hladový jako spisovatel moc neprodává, přivydělává si u nás psaním recenzí a blogů. A dělá to opravdu dobře.

Přidat komentář

Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?

Více o cookies