Divočina – Cheryl Strayed – recenze

Jack Shakespearow/27. května 2023/Recenze/5 min. číst

Divočina - Cheryl Strayed - recenze

Divočina - Cheryl Strayed - recenze

Knižní recenze: Divočina

Autor: Cheryl Strayed

Recenzent: Ivana Šturcelová

Celkové hodnocení:

Doplňující informace:

  • Vydavatelství: IKAR
  • Původní název: Wild
  • Recenzent knihu četl: 4 hod. 40 min.
  • Počet stran: 384

Někdy nám nezbývá nic jiného, než pokračovat a jít dál.

Jen tak se sbalit a odejít. Pro někoho je to jednoduché a pro jiného zase zatraceně obtížné. Dokázali byste nechat všechno za sebou a vydat se na strastiplnou cestu do divočiny? Je to totiž místo, kde pochopíte, jak divoká a nezkrotná ve skutečnosti je. Stane se pro vás celým světem, avšak vy pro ni nebudete znamenat absolutně nic – ona bez vás bude klidně existovat i nadále.

Obsah

Román Divočina je autobiografickým dílem, ve kterém autorka popisuje svou pouť po vysokohorském chodníku Pacific Crest Trail. Cheryl se s téměř minimálními zkušenostmi vydá na túru dlouhou 1 770 kilometrů, aby našla sama sebe a změnila svůj pohled na svět. Důvodů, které ji dohnaly k tomuto činu, bylo hned několik. Potřeba opustit trosky svého života, který se rozpadl na malé kousky, selhávající manželství a v neposlední řadě smrt její milované matky, která ji zasáhla nejvíc ze všeho.

Od chvíle, kdy jsem túru začala, mi moje životní zápasy probleskly myslí jen občas. Proč, ach, proč moje skvělá máma zemřela? A jak bez ní dokážu žít a prosperovat? Jak se mohla po její smrti moje rodina, která kdysi bývala tak úzce propojená a silná, tak rychle a úplně rozpadnout?Cheryl Strayed
Divočina - Cheryl Strayed - ukázka

Na první pohled se může zdát, že příběh bude velmi jednotvárný. Vždyť přeci celá kniha zobrazující jen chůzi po turistických stezkách nemůže čtenáři přinést nic nového a udržet jeho pozornost. Ale opak je pravdou. Od první strany je protkána mnoha autorčinými vzpomínkami z minulosti a různými myšlenkami.

Cheryl se odvážně vydala na cestu, na kterou se jiní připravují měsíce, či dokonce roky. Absence příprav byla jen jedním z dalších mizerných rozhodnutí, která ve svém životě udělala. Několikrát to vyústilo do vážných situací, které ji mohly stát i život. Ani přesto se nevzdala a pokračovala dál. Nechápala jsem, kdo této drobné ženě dává sílu překonat nesmírnou fyzickou bolest. Mnozí by to určitě vzdali už dávno, ale Cheryl kráčela dál až do úplného konce.

Cheryl Strayed autor

Cheryl Strayed autor

‚Hodně štěstí,‘ popřál mi a jeho hnědé oči se setkaly s mými. ‚Nevzdej to, Cheryl,‘ řekl, když se obrátil k odchodu. ‚Ani ty,‘ zavolala jsem za ním, jako by se to chystal udělat. Za deset minut mi zmizel z dohledu.Cheryl Strayed
Divočina - Cheryl Strayed - recenze

Po takovém zážitku je obtížné navrátit se do běžného života. Vždyť doteď jste si vše potřebné k přežití dokázali odnést na zádech. V knize autorka velmi upřímně popisuje všechny své pocity, takže je snadné vžít se do její kůže a prožívat tuto zkušenost s ní. V tichu přírody je totiž nejsnazší zaposlouchat se do svého vlastního nitra.

Častokrát se stane, že na povrch vyplouvají potlačované pocity skryté hluboko uvnitř. Divočina je příběh o ztrátě blízkého člověka, o bolesti a popohánění se vpřed, nejen v horách. Tento příběh zaujme zejména nadšence skutečných příběhů a memoárů, avšak je vhodný i pro milovníky dobrodružné literatury.

Knihu Divočina si můžete zakoupit zde:

Závěr

Pevně věřím, že i vy si tuto cestu po Pacifické hřebenovce užijete a jsem si jistá, že s blížícím se závěrem knihy si budete přát, aby byla PCT alespoň o dalších 500 kilometrů delší. Na jejím konci se možná nedozvíte odpovědi na všechny své otázky, ale budete vědět, že každé slovo bylo upřímné. Vydejte se s Cheryl a jejím batohem Příšerou na dlouhou procházku po klikatých chodnících neporazitelné a zároveň křehké divočiny.

Plusy a charakteristické rysy

  • příběh plný upřímných a zcela otevřených pocitů
  • popisy přírody
  • sympatická hlavní postava
  • i přes jednotvárnější děj zde čtenář pociťuje jisté napětí

Pro koho ano

Pro koho ne

  • pro ty, kteří očekávají klasický cestopis s podrobnými faktografickými či geografickými údaji

Redakce Ideahunter.cz doporučuje

Kde zpívají raci cena

Kde zpívají raci

O Kyi Clarkové kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy jako o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Poté, co ji jednoho srpnového rána opustí matka, odejdou postupně i starší sourozenci, a nakonec se po mnoha propitých nocích nevrátí ani otec, zůstává Kya úplně sama. Kya je inteligentní a citlivá dívka. Žije v souladu s přírodou, odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov. Pozoruje volavky, sbírá mušle a loví …číst více

Knihu koupite v eshopu: 

Poustevník Michael Finkel cena

Poustevník

Pravdivý příběh muže, který dobrovolně odešel žít do divočiny. Inteligentnímu a plachému Christopheru Knightovi z Massachusetts je 20 let, když se v roce 1986 rozhodne pro skutečně zásadní životní krok – ze své vlastní vůle zmizí v mainských lesích. Když ho o skoro 30 let později zatknou kvůli krádeži jídla, zjistí, že za celou tu dobu prakticky nepromluvil s jinou lidskou bytostí. Bez ohledu na mnohdy kruté rozmary počasí bydlel celoročně pouze…číst více

Knihu koupite v eshopu: 

Útěk do divočiny - Jon Krakauer - cena

Útěk do divočiny

Ihned poté, co Christopher McCandless dostudoval vysokou školu, věnoval všechny své peníze na dobročinné účely, sbalil si věci a začal se toulat po Americe. Když v dubnu 1992 dorazil na Aljašku, opustil své auto, spálil hotovost, která mu ještě zbývala, a bez mapy a dalších pomůcek se vydal do divočiny žít po vzoru Londona, Tolského nebo Thoreaua. O čtyři měsíce našli v rozbitém odstaveném autobuse jeho vychrtlé mrtvé tělo. Jeho příběh…číst více

Knihu koupite v eshopu: 

Jack Shakespeare

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je mistr slova. Psaní mu dává křídla. Na křídlech fantazie objevuje nepoznané, z ptačí perspektivy se dívá na svět a popisuje jeho rozmanité barvy, lidi, věci a věcičky tohoto světa. Jelikož se jeho poslední sbírka básní Hladový jako spisovatel moc neprodává, přivydělává si u nás psaním recenzí a blogů. A dělá to opravdu dobře.

Zdroje

  1. Wikipedie: Cheryl Strayed ,  Img – Cheryl Strayed 

Poslední aktualizace: 28. 11. 2023

Přidat komentář

Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?

Více o cookies