Když Dinosaurům někdo umře – recenze

Jack Shakespearow/31. května 2024/Děti a mládež/5 min. číst
Když Dinosaurům někdo umře – recenze

Když Dinosaurům někdo umře – recenze

Knižní recenze: Když dinosaurům někdo umře

Autor: Laurie Krasny Brown a Marc Brown

Celkové hodnocení:

Doplňující informace:

 • Vydavatelství: Cesta domů
 • Recenzent knihu četl: 30 minut
 • Originální název: When Dinosaurs Die: A Guide to Understaing Death
 • Rok vydání: 2020
 • Počet stran: 32
 • ISBN: 9788088126652

Malá knížka o velkých starostech pro malé i velké…

Jak si s dětmi povídat o smrti a jak ji ony svou optikou vnímají? To je otázka, nad kterou se čas od času zamyslí každý rodič, bez ohledu na to, zda je jejich dítě konfrontováno ztrátou někoho blízkého. Jak dítěti odkomunikovat, že někdo, koho mělo rádo, víc nepřijde? Případně – jak dítě připravit na to, že se jednou něco takového může stát?

Obsah

Když Dinosaurům někdo umře je krátká ilustrovaná knížka, ve které právě dinosauři prožívají to, co občas i lidé – ztrátu blízké osoby. Nejde o souvislý příběh, spíše o řadu scén, které do života přináší kontakt se smrtí. Na jednotlivých stránkách je totiž smrt nebo ztráta blízkého člověka zobrazena se vším, co k ní patří.

Zpočátku knížka předstírá pohled na smrt a ozřejmuje, co znamená, když někdo umře. Děti se díky tomu dozví, že smrt patří k životu a může prolínat naše životy v různých scénářích – ať už jde o tragickou smrt nebo odchod milované osoby, která se dlouho trápila s nemocí.

Jak stránky plynou, do centra pozornosti se dostává téma truchlení. Dítěti je ukázáno, že na ztrátu blízké osoby každý z nás může reagovat jinak a můžeme být přitom konfrontováni různorodou škálou pocitů – od hněvu, smutku až po strach. Stejně je zde zobrazeno i několik způsobů, jak se s těmito pocity vyrovnat a jak se definitivně rozloučit s někým, koho už více neuvidíme.

„Proč ale umírame? Jak se to stane? Umíraní patří k životu každé živé bytosti. Smrt přichází různě. Někdy jsme na ni trochu připraveni, třeba když někdo umírá po dlouhé nemoci. Jindy nás ale smrt úplně zaskočí.“Laurie Krasny Brown, Marc Brown

Recenze

Kniha jako taková dokáže dospělého čtenáře přimět k tomu, aby se zamyslel, zda je tento způsob komunikace o smrti s dítětem vhodný. Všechny informace jsou zde sice podány citlivě a zjednodušeně, ale přesto se neuchylují k metaforám. V textu se vyskytnou i slova a slovní spojení, jako jsou sebevražda nebo být mrtvý. Pokud se svým dítětem nejste zvyklí otevřeně komunikovat, případně je toto téma pro vás tabu, může vás autenticita knihy pořádně překvapit.

Na druhé straně je však potěšující, že je na trhu knížka, která nic neskrývá a téma smrti nebalí do frází a metafor, ale pojmenovává realitu přesně tak, jaká ve skutečnosti je. Ocení to především rodiče, kteří si s dětmi umí otevřeně povídat a uvědomují si důležitost těchto rozhovorů.

Knihu Když Dinosaurům někdo umře si můžete zakoupit zde:

Závěr

Pokud zastáváte názor, že je dětem třeba dát prostor, aby se se ztrátou svého zvířátka nebo blízké osoby vyrovnaly a přitom také pochopily podstatu události, která se v jejich životě právě odehrála, koupí této knihy rozhodně neprohloupíte. Doporučujeme především do rodin, ve kterých smrt ukázala svoji nezvratnou moc a rodiče nechtějí komunikaci v tomto smutném období nijak zanedbat.

Pro koho doporučujeme:

 • pro rodiče, kteří chtějí svým dětem vysvětlit téma smrti a ztrátu někoho blízkého
 • pro ty, kteří s dětmi otevřeně komunikují i o smutných a tíživých tématech

Plusy:

 • kniha zjednodušeně, ale otevřeně komunikuje téma smrti
 • pěkné a poutavé ilustrace
 • zajímavé zpracování – jak textu, tak i grafiky
 • rychlé, ale poutavé čtení
 • komplexní pohled na život a smrt

Minusy:

 • pro někoho může být zpracování tématu smrti příliš otevřené a přímočaré

Redakce Ideahunter.cz doporučuje

Jak přežít, když mě všechno štve? - Elizabeth Verdick, Marjorie Lisovskis - cena

Jak přežít, když mě všechno štve?

Každý se někdy naštve. Někteří lidé zvládají svůj vztek lépe než jiní. A někteří vypadají, jako by vůbec nebyli schopni svou zuřivost zvládat. Když má dítě vztek, jeho mozek a tělo reagují takhle: V hlavě se mu honí strašné věci. Chce křičet, ječet nebo řvát. Vycení zuby. Stáhne se mu žaludek. Má chuť kopat nebo dupat. Proč potřebuje tuto knihu? Knížka dítěti ukáže, jak zvládat náročné situace a jak…číst více

Knihu koupite v eshopu: 

Mluvte s nimi o tabletech, mobilech a sociálních sítích - Kompas pro rodiče a děti - Alicia Banderas - cena

Mluvte s nimi o tabletech, mobilech a sociálních sítích

Moderní technologie se postupně staly součástí našeho života, doprovází nás a poskytují nám mnoho užitečných a stimulujících zdrojů. Zároveň nejsou bez rizika. Kniha Mluvte s nimi o tabletech, mobilech a sociálních sítích je praktickým průvodcem pro děti i dospělé. Nejen, že upozorňuje na skrytá nebezpečí, ale pomůže předcházet závislostem na obrazovkách….číst více

Knihu koupite v eshopu: 

Zármutek dětí a dospívajících - Naděžda Špatenková, Martina Friedlová - cena

Zármutek dětí a dospívajících

Předkládaná monografie přináší základní poznatky o truchlení dětí a dospívajících. Prožitek ztráty je univerzální lidská zkušenost, v současné společnosti je přesto tématem spíše vytěsňovaným. Děti a dospívající zažívají celou řadu ztrát, jako je ztráta blízkého člověka, rodiče či sourozence. Přirozenou reakcí na jakoukoliv ztrátu je smutek a truchlení, které mají řadu dopadů na duševní i somatické zdraví dětí.…číst více

Knihu koupite v eshopu: 

Jack Shakespeare

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je mistr slova. Psaní mu dává křídla. Na křídlech fantazie objevuje nepoznané, z ptačí perspektivy se dívá na svět a popisuje jeho rozmanité barvy, lidi, věci a věcičky tohoto světa. Jelikož se jeho poslední sbírka básní Hladový jako spisovatel moc neprodává, přivydělává si u nás psaním recenzí a blogů. A dělá to opravdu dobře.

Přidat komentář

Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?

Více o cookies