Matcha čaj, příprava, účinky – recenze

Jack Shakespearow/1. května 2023/Jídlo a nápoje/5 min. číst
Matcha čaj – účinky, příprava, recenze

@ideahunter.cz Matcha čaj, GymBeam – recenze

Testovaný produkt: Matcha čaj

Výrobce/značka: VanaVita

Celkové hodnocení:

Vlastnosti

 • díky zpracování bez fermentace se v čaji zachovávají všechny živiny
 • vhodný jako teplý či studený nápoj, přísada do smoothies, kaší, jídel nebo koláčů
 • ke zpracování matcha čaje se sbírají nejkvalitnější mladé lístky zeleného čaje odrůdy tencha
 • bohatý na antioxidanty, živiny, vitamíny a minerály
 • cena je závislá na gramáži balení a kvalitě čaje

Každý štěbetající zobáček by měl popíjet pouze zdravé nápoje!

Poslední aktualizace: 28. 8. 2023

Superpotraviny, inovace ve stravování, zdravější alternativy klasických potravin či pochutin… Dnes vůbec není těžké změnit svůj životní styl a od základů překopat jídelníček nebo pitný režim. Vybrat si však ty správné produkty, to už tak snadné není… A tak jsme se rozhodli cvrlikat. O každé zdravé „vychytávce“, která si to zaslouží. A dnes začínáme právě čajem matcha.

Co je matcha čaj?

Pouze na slovo vzatý odborník ihned ví, že matcha je vlastně čaj, protože mnohé dokáže zmást prášková forma této pochutiny. Ve skutečnosti se však jedná o na prach pomleté lístky čaje odrůdy tencha, které mají původ v zemi vycházejícího slunce, v Japonsku. Čtyři týdny před sbíráním čaje se celá plantáž zastíní a zakrytá před sluncem se ponechá až do sklizně. Následně se čaj před mletím zbaví stonků a může se rozvážet do celého světa.

matcha čaj na hubnutí

Zelený čaj v prášku není matcha čaj

Jelikož je zpracování matcha čaje poměrně nákladná a náročná záležitost, mnohdy můžete na pultech prodejen objevit zelený čaj v prášku, který si snadno zaměníte s pravým matcha čajem. Rozdíl mezi těmito dvěma pochutinami však spočívá v tom, co jsme již zmínili výše. Do pomletého zeleného čaje se zpracovávají úplně celé lístky, včetně stonku, zatímco matcha čaj sestává jen z pečlivě vybraných dužinatých lístků.

Jak poznáte kvalitní matcha čaj?

Dalo by se o tom napsat mnoho, ale některé informace mají největší vypovídající hodnotu, pokud jsou co nejstručnější.

Kvalitu matcha čaje poznáte především podle jeho barvy – čím více je prášek zářivěji zelený, tím více si můžete být jisti, že pijete skutečný a kvalitně zpracovaný matcha čaj s co nejvyšším obsahem dobrých látek. Určitě se snažte vyhnout matcha čaji, který má před zalitím vodou nahnědlý, žlutý nebo dokonce i slabě modrý nádech. Jednoduše řečeno – křiklavě zelená barva = vynikající kvalita.

...

Tip pro fajnšmekry – ceremoniální matcha čaj

Matcha Tea Bio Ceremony 30 g - cena

Matcha Tea Bio Ceremony 30 g – prémiová kvalita

Tato kvalitna matcha je určena zejména pro tradiční ceremoniální přípravu. Tento rituál má přesně předepsaný průběh: Do čajové misky, čawanu, nasypte pomocí bambusové lžičky čašaku porci čaje. Zalijte vodou do 70 °C a zamíchejte bambusovou metličkou časen. Pro jemnější variantu čaje…číst více

Obsah látek v matcha čaji

Zkratka EGCG pravděpodobně nikomu z nás nic neříká. Celý název této látky je epigallokatechin gallát, který je znám svými antivirotickými vlastnostmi. V porovnání s běžně dostupným zeleným čajem, matcha tohoto polyfenolu obsahuje stonásobně více. Kromě tohoto antioxidantu naleznete v šálku matcha čaje také vitamíny A a C, draslík či železo.

Obsahové látky:

 • epigallokatechin gallát – antivirotické účinky
 • vitamín C
 • vitamín A
 • draslík
 • železo
matcha čaj prášek dávkování účinky
Chuť i aroma lze přirovnat k silnějšímu neochucenému zelenému čaji – zemitá chuť, trpkost, jemná hořkost, která na jazyku zanechává lahodný autentický dozvuk.

Matcha čaj a hubnutí

Mnoha superpotravinám se přisuzují přímo až nadpozemské účinky, které si prodejci hyperbolizují, aby své produkty prodali v co největším množství. Ve spojitosti s matcha čajem se často hovoří i o jeho pozitivním vlivu na metabolismus. Pokud však chcete zhubnout a vsadíte veškeré své úsilí jen do koupi matcha čaje, bylo by více než troufalé očekávat, že vám jakoby zázrakem zmizí všechny tukové zásoby.

Matcha čaj – tak jako všechny ostatní výživové doplňky podporující metabolismus, lze v souvislosti s hubnutím vnímat jen jako podpůrný produkt. Jelikož obsahuje poměrně velké množství čajového kofeinu a tlumí chuť k jídlu, lze jej považovat za jakéhosi pomocníka, avšak určitě ne za nápoj, který při hubnutí udělá veškerou práci za vás.

Jak se matcha čaj připravuje?

Způsobů přípravy je mnoho. Kromě toho, že se může čajový prášek přidávat do smoothies či kaší, můžete jej také zalít horkou i studenou vodou.

Příprava horkého nápoje

Chcete-li matcha čaj připravit jako skutečný profík, doporučujeme vám dodržet následující postup:

 • Přibližně 2 až 3 g čaje zalijte vodou zahřátou na 80 °C.
 • Chvíli počkejte a začněte se šleháním, vyhněte se ale kovovému šlehacímu nástroji (kovová metlička, šlehač na napěnění mléka, vidlička). Ideální je, pokud použijete bambusovou nebo silikonovou metličku. Profi pomůckou na vyšlehání matcha čaje je bambusová metlička označovaná jako chasen.
 • Jakmile se na povrchu nápoje vytvoří jemná pěna, dejte čaji ještě pár minut, než se ve vodě úplně rozpustí.
 • Nápoj se necedí a překážkou není ani to, pokud se na dně šálku vytvoří usazenina.
 • A nyní už si můžete čaj začít vychutnávat.
matcha čaj kde koupit, zkušenosti, recenze

Příprava studeného nápoje

Matcha prášek je skvělou přísadou do osvěžující limonády. Přibližně dvě čajové lžičky zalijte studenou vodou, promíchejte metličkou a přidejte kousky ovoce nebo bylinky podle své chuti.

Můžeme matcha čajem nahradit kávu?

Jelikož obsahuje nemalé množství kofeinu, určitě ano. Mnoho zdrojů uvádí, že popíjení matcha čaje má na tělo trochu jiný účinek než pití kávy, přičemž tajemství spočívá v L-theaninu – látce, která má na svědomí postupné uvolňování kofeinu. Povzbuzující účinek se dostavuje v porovnání s kávou opožděně, avšak jeho působení trvá mnohem déle. Ať už potřebujete zvýšit koncentraci, zahnat únavu nebo podat lepší sportovní výkon, matcha čaj vám v tom pomůže mnohem lépe než káva.

Pokud bychom to měli shrnout – káva vás nakopne téměř okamžitě, ale její účinek je krátkodobý a není výjimkou, pokud vás už po hodině začne dohánět únava. Povzbuzení po pití matcha čaje sice nepřichází okamžitě, ale také se po čase nebudete cítit otupělí a tělo si nebude žádat další šálek kofeinové vzpruhy.

Chuť matcha čaje

Chuť i aroma lze přirovnat k silnějšímu neochucenému zelenému čaji – zemitá chuť, trpkost, jemná hořkost, která na jazyku zanechává lahodný autentický dozvuk. Pokud jste však zvyklí sladit i obyčejný ovocný čaj, pravděpodobně vašim chuťovým pohárkům chvíli potrvá, než si na matchu zvyknou.

BIO Matcha prášek – VanaVita

bio matcha čaj VannaVita recenze. cena

BIO Matcha čaj – Wolfberry

matcha čaj wolfberry cena

Celkové hodnocení

Toho, že se stal matcha čaj součástí naší domácnosti, určitě nelitujeme. U některých silných kafařů dokonce zcela nahradil kávu, aniž by se dostavily nežádoucí účinky srovnatelné s abstinenčními příznaky – bolesti hlavy se po nahrazení kávy matcha čajem nedostavily. Navozoval příjemný pocit vzpruhy a po čase jsme si zvykli i na jeho specifickou, nezaměnitelnou chuť. Bonusem je také jeho široké využití v kuchyni a v pitném režimu. Pokud jste matcha čaj ještě nevyzkoušeli, určitě vám to doporučujeme.

Pro koho ano:

 • pro milovníky odrůd zeleného čaje
 • pro silné kafaře, kteří musí například ze zdravotních důvodů kávu vysadit
 • pro ty, kterým káva příliš zatěžuje žaludek
 • pro ty, kteří potřebují, aby účinek kofeinu trval déle než u kávy

Výhody

 • více způsobů přípravy (teplý i studený nápoj, součást smoothies)
 • výborná náhrada kávy
 • povzbuzující účinek
 • bezatěžuje žaludek

Nevýhody

 • specifická nahořklá chuť, která nesedne každému

Kde kúpite matcha čaj

Allnature Matcha Premium BIO 250g - cena

Allnature Matcha Premium BIO 250g

Matcha Premium je tmavě zelený prášek exkluzivní kvality získaný z pomletých čajových lístků Tencha, ze kterého se připravuje při čajovém obřadu Cha-no- yu vynikající nápoj. Matcha Premium BIO Allnature se získává z první jarní sklizně čajových lístků Tencha, které se pěstují výhradně na zastíněných plantážích. Lístky se následně nefermentují…číst více

matcha čaj wolfberry cena

BIO Matcha čaj – Wolfberry

BIO Matcha čaj je koncentrovaný typ zeleného čaje, který je populární zejména v Japonsku a Číně, ale své místo si našel už i v našich končinách. Odlišuje se od jiných typů čaje tím, že se nefermentuje, proto jsou v něm zachovány všechny vitamíny, minerální látky, aminokyseliny nebo vláknina. Čaj Matcha se zalévá 80°C vodou a následně…číst více

Matcha tea Bio premium 20 x 1.5 g - cena

Matcha tea Bio premium 20 x 1.5 g

Matcha Tea je 100% zelený čaj v BIO kvalitě s více než 800letou historií. Tento čaj je skutečný originál dovážený letecky z Japonska. Je ručně sbíraný a rozemletý na prášek, nikoliv pouhý výluh! Díky obsahu teofylinu přináší vydatnou porci energie, která na rozdíl od kávy nastupuje pozvolna a přetrvává až 6 hodin. Je bohatý na antioxidanty…číst více

bio matcha čaj VannaVita recenze. cena

BIO Matcha prášek – VanaVita

BIO Matcha prášek pochází z rostliny zeleného čaje (Camellia sinensis) a je významný díky své kvalitě a bohatému obsahu bioaktivních látek. Od klasického zeleného čaje se liší způsobem pěstování a zpracování. Před sběrem je totiž rostlina několik dní chráněná před působením slunečního záření, čímž se znásobí tvorba chlorofylu a bioaktivních…číst více

Autor recenze

Jack Shakespeare

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je mistr slova. Psaní mu dává křídla. Na křídlech fantazie objevuje nepoznané, z ptačí perspektivy se dívá na svět a popisuje jeho rozmanité barvy, lidi, věci a věcičky tohoto světa. Jelikož se jeho poslední sbírka básní Hladový jako spisovatel moc neprodává, přivydělává si u nás psaním recenzí a blogů. A dělá to opravdu dobře.

Přidat komentář

Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?

Více o cookies