Čepice na migrénu Hot&Cold Gymbeam – recenze
Terapeutická maska Hot-Cold, neboli čepice na migrénu, by měla být povinnou výbavou každé domácnosti....
Knižní recenze: Smrt pro tři ministry
Autor: Zora Dvořáková
Celkové hodnocení:
Doplňující informace:
Knihu najdete v e-shopu:
Dne 11. září roku 1947 zaměstnanci dvou ministrů – Petra Zenkla a Prokopa Drtiny – v došlé poště zachytili zvláštní balíčky, konkrétně dřevěné krabičky, které měly být odeslány z parfumérství. Opatrně je prohlíželi, načež došli k názoru, že je to podivná, snad až podezřelá zásilka. Zavolali bezpečnost, která uvnitř našla trhavinu.
Stejný balíček byl navíc objeven na jednom z pražských poštovních úřadů a měl přijít do rukou ministra Jana Masaryka. Brzy o trojnásobném atentátu informovaly noviny, každé ovšem po svém. Rudé právo trvalo na tom, že šlo o provokaci ze strany sociálních demokratů, tedy opozice komunistické strany. Rozběhlo se vyšetřování, které poukázalo na viníky právě z řad KSČ. Pak ale nastal únor 1948, jenž s sebou přinesl převrat a ututlání pravdy.
Kdo bomby poslal? Proč mělo vyšetřování dva směry, z nichž jeden byl podvodný? Jaký osud čekal osoby, které znaly pravdu? O tom všem a mnohém dalším se dozvíte v knize Smrt pro tři ministry, jenž popisuje skutečné události.
„Na všech třech balíčcích znělo razítko podacího poštovního úřadu pošta č. 3 v Ostrovní ulici Praha II. Proto pátrání začalo tady. Úředník, který byl ihned vyslechnut, se upamatoval, že všechny tři balíčky podával muž ve stáří čtyřiceti až pětačtyřiceti let. Měl světle kaštanové vlasy a plnější vyholený obličej. Jako adresu odesílatele ve dvou případech udal: parfumerie K. Malý, Praha III. , Nerudova ulice, v jednom případě byla odesílatelkou A. Malá, avšak na téže adrese. Úředník si ještě pamatoval, že když balíčky vhodil do hromadného koše, odesílatel ho upozornil, aby s nimi moc neházel.“Zora Dvořáková
Atentát na trojici ministrů se na přelomu let 1947 a 1948 stal důležitým tématem, které rezonovalo tiskem, společností i politickými kruhy. Za akcí přitom stál člen komunistické strany, u nějž se navíc ukázalo, že nelegálně držel zbraně. Taková situace se straně, která se snažila dostat k absolutní moci, nemohla hodit. Dělala proto všechno, co bylo v jejích silách, aby ji zametla pod koberec a ještě zkompromitovala své odpůrce. Ne, tohle není zápletka z fiktivního románu, ale reálné události, k nimž došlo těsně po druhé světové válce.
Kniha Smrt pro tři ministry dění kolem bomb v dřevěných krabičkách rozebírá do podrobností a dává je do kontextu doby. Čtenáři tak poskytuje ucelený pohled na atmosféru před převratem, jímž se naše země na více než čtyřicet let dostala pod nadvládu jedné strany.
S ohledem na množství postav a dějových linií je místy složité se v popisu událostí vyznat. V žádném případě nelze autorce upřít systematičnost, jen šlo o velmi dynamické roky plné zvratů a osob, které se objevovaly na scéně a zase z ní mizely. Kniha tak přináší důležité zaznamenání části naší národní historie a je také důkazem toho, že touha po moci bohužel může přehlušit pravdu a spravedlnost.
Kauza skončila v únoru 1948, kdy ji komunistická strana uzavřela jako provokaci od svých odpůrců a každého, kdo znal pravdu, se bezostyšně zbavila… Ostatně stejně jako tří nekomunistických ministrů, na něž měl být onen „slavný“ atentát spáchán. Prokop Drtina byl po neúspěšném pokusu o sebevraždu odsouzen k patnácti letům vězení, Jan Masaryk zemřel za dosud nevyjasněných okolností a Petr Zenkl měl v patách Stb, dokud neuprchl do zahraničí.
Knihu Smrt pro tři ministry si můžete zakoupit zde:
Byly to výjimečné a výjimečně kruté případy. Když kriminalisté poprvé stáli na místech vražd, nad zuboženými těly obětí, připadal jim neznámý pachatel jako vzdálený přízrak. Jako monstrum s nepochopitelným myšlením a ještě zvrácenějším konáním… Jaká byla realita? Profesionální dráha policejního vyšetřovatele a šéfa pražské mordparty Jiřího Markoviče je lemována především sexuálními vraždami. Případ pětinásobného vraha Hojera…číst více
Autorka v knize líčí dramatické odchody některých představitelů politických stran z Československa po 25. únoru 1948…..číst více
Jak snadno se člověk mohl stát spolupracovníkem StB? Jakými prostředky vydíral bývalý estébák evangelické faráře? Jak se žilo v 70. a 80. letech homosexuálům? Co způsobilo ponížení tzv. anticharty mezi umělci i prostými občany? Kniha podle dokumentárního cyklu České televize, jenž vznikl ve spolupráci se obecně prospěšnou společností Post Bellum,…číst více
Jsem milovnice knih, která má sama blízko k psaní, a tak se moje studium zaměřovalo na jazykovou a literární kulturu. Od té doby však uběhla řada let, která byla plná čtení i napsání mnoha řádků na různá témata. Kromě toho ráda vyrábím různé drobnosti, peču dobroty, starám se o náš zvěřinec a poznávám nová místa.
Terapeutická maska Hot-Cold, neboli čepice na migrénu, by měla být povinnou výbavou každé domácnosti....
Schopnost zamezit nepořádku, snadná údržba a kvalitní dlouhotrvající materiál – to jsou prvky, které...
Hledání Phoebe je citlivé, milé, úsměvné a lehounké dílo pro mladší i starší ročníky....
Tato kniha rozhodně nebude krokem vedle. Jedná se o příjemné oddechové čtení, které pobaví,...
Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?
Více o cookies