Feliway sprej a difuzér – recenze, porovnání

Semi a Hemi/1. května 2023/Pro kočky/10 min. číst
FELIWAY přírodní sprej imituje kočičí obličejový feromon recenze

@ideahunter.cz FELIWAY sprej – kočičí obličejový feromon – recenze

Testovaný produkt: Feliway Classic Sprej 60 ml

Výrobce/značka: Feliway

Celkové hodnocení:

Vlastnosti:

 • kočičí feromony, které jsou bezpečné pro jiná zvířata i pro lidi
 • jednoduché dávkování pomocí rozprašovače ve spreji
 • sprejem nanesete roztok na konkrétní místo
 • dostupný ve dvou baleních 20 ml nebo 60 ml
 • vhodný pro kočky jakéhokoli věku (i pro koťata)
 • používá se v situacích, které kočky stresují, při nežádoucím chování, ke zklidnění koček nebo regulování značkování v domácnosti
 • Orientační cena: 60ml balení: od 800 Kč

Mňoukání v noci, značkování, nová kočka v domácnosti

Jak uklidnit kočku? To se minimálně jednou za život zeptá každý, kdo se dělí o domácnost s kočičím parťákem. Návštěva veterináře, příchod nového zvířecího kamaráda, cestování v přepravce, ohňostroje… To vše dokáže kočičky rozrušit. Pokud máte doma kočku, která je hodně bázlivá jako náš Hemi, podívejte se na produkty, které jsme za vás otestovali.

Jaké produkty jsme vyzkoušeli?

Jsou to přípravky od značky Feliway, které nám byly poprvé doporučeny naší paní veterinářkou poté, co sama uznala, že v takovém stresu by kocourek k veterináři přicestovat neměl. Primárně jsme tedy sáhli po přípravku ve spreji Feliway Classic a později jsme do domácnosti zakoupili i difuzér do zásuvky Feliway Optimum.

Feliway sprej 60 ml

Feliway sprej cena

Feliway difuzér do zásuvky

feliway difuzér do zástrčky cena
Bitky, změna chování či vymezování teritoria se nekonalo. V budoucnu plánujeme difuzér využít i během novoročních oslav.

Kdo produkty testoval?

Dvouletý kocour Hemi otestoval oba přípravky od Feliway – sprej a difuzér. Kvůli tomu, že měl být jako malý topený v pytli, má totiž panický strach z přepravek. Cesta k veterináři je pro něj mimořádně stresující a dostat ho do přepravní klece je práce minimálně na půl hodiny. Předtím, než jsme vyzkoušeli sprej na uklidnění s kočičími feromony, si v přepravce způsobil vlivem strachu zranění v oblasti čumáku a došlo i k menší nevoňavé nehodě. Difuzér do zásuvky vyzkoušel ihned poté, co se mu do pelíšku po roce a půl „kočičí samoty“ nastěhoval druhý kocourek Demicatto.

A protože brzy přibyla do rodiny i křehká kočičí kráska Emily, můžeme se pochlubit tím, že difuzér prošel zkouškou tří kočičích expertů. Dohled nad celým testováním vedl životem ostřílený čivavák Semi, který celý proces sledoval.

prostředek na zklidnění koček feliway
Hemi testuji produkty pro kočky

Hemi

Pan Hemingway – Hemi

Mám asi 2 roky, k cizím lidem jsem nedůvěřivý a když k nám zavítá nová osoba, jdu se na nějakou dobu schovat. Jakmile se však oťukám, jsem velmi přítulný, kontakt s mými páníčky vyhledávám několikrát denně. Nábytek neničím, stačí mi dvě velká škrabadla. Jsem dost bázlivý, nesnáším cestování a možná i díky tomu jsem u tety veterinářky vždy paralyzovaný a nechám se sebou manipulovat. Neútočím, nic si neznačkuji, neprskám, jsem pohodář, velký dobrák, nekonfliktní a průbojnost také není mojí vlastností.

Demicatto – Demi

Mám asi 4 měsíce, ale na podlaze dupu jako malé slůně. Nebojím se nikoho a ničeho, řídím se heslem: Kdo není zvědavý, nic nezažije. Když se mi něco nelíbí, dám to hlasitě najevo. Přestože je Hemi starší, hned jsem mu řekl, že kámoši budeme jen tehdy, dá-li na moje rady. Lidem věřím, přivítám každou návštěvu a očekávám, že se mi budou věnovat. Jsem divoký, ale přítulný a když chci, i docela poslušný. Jestli máme s Hemim něco společného, pak je to právě potřeba mazlit se tak často, jak nám to čas dovolí.

Demi testuji produkty pro kočky

Demi

Emi testuji produkty pro kočky

Emi

Slečna Emily Bronteová – Emi

Mám asi 3 měsíce, toulala jsem se venku na ulici, ale brzy jsem se stala nejmenší členkou naší kočičí party. Mazaností si však schovám oba kocoury do kapsy. Přes den jsem klidná, rozvážná a tichá, k večeru rychlá a mrštná, takže chytit mě je nemožné. Pokud se mi chování některého z mých zvířecích kamarádů nelíbí, nemám problém ohradit se prskáním. Nejvíc ze všeho si užívám divoké honičky s malým Demim, během kterých panička lituje sousedy žijící pod námi.

...

Testování

Oba produkty jsme testovali po dobu čtyř měsíců. Během testování jsme spotřebovali dva rozprašovače ve spreji v balení 60 ml a téměř čtyři náplně do difuzéru.

Feliway Classic Sprej 60 ml

Velká výhoda spreje Feliway spočívá v tom, že jej nastříkáte přesně tam, kde potřebujete, aby jej kočka cítila. Konkrétně v našem případě to bylo do přepravní klece – přibližně půl hodiny před cestou jsme do přepravky aplikovali 5–6 střiků. Později jsme ho vyzkoušeli i v domácím prostředí na místech, kde si náš kocourek Hemi zvykl dělat menší neplechu – konkrétně na žaluzie, které jsou pro něj velkým lákadlem a zároveň i hudebním nástrojem.

Feliway classic 160 ml recenze

Doporučujeme Feliway sprej?

Určitě ano. Jeho účinek jsme zaznamenali ihned po prvním použití – nastříkání do přepravní klece. Kocour Hemi tam vlezl bez zbytečných obranných ceremonií a během cestování k veterináři byl mnohem klidnější. Také nechal na pokoji i žaluzie, které si předtím užily pár kočičích náletů. Pokud vám nevadí vyšší investice, doporučujeme vám zakoupit hned větší balení – 60 ml. Nebudete se tak muset strachovat, zda vám přípravek nedojde právě ve chvíli, kdy jej budete nejvíce potřebovat.

dobra-miska.czPřejít do e-shopu

Kdy je vhodný

 • během cestování (nastříkat cca 30 minut před cestováním do přepravky)
 • k regulaci značkování (nastříkat na místa, která kočka značkuje)
 • jako ochrana nábytku před škrábáním (nastříkat na místa, kde si kočka brousí drápky)
 • při stresu v domácnosti (nastříkat na místa, kam kočka chodí nejčastěji)

Výhody

 • sprej lze aplikovat přesně na to místo, kde je potřeba
 • během cestování v přepravce byl Hemi mnohem klidnější a přihodilo se mu méně nehod
 • jednodušší bylo i uzavření do přepravky
 • na čalouněném povrchu nezanechává po zaschnutí skvrny
 • po nastříkání na žaluzie na ně Hemi přestal z nudy brnkat
 • při příležitostném používání (na cesty) sprej vydrží celé měsíce

Nevýhody

 • účinek spreje časem slábne, aplikaci je třeba opakovat po čtyřech až pěti hodinách
 • krátce po aplikaci je sprej mírně cítit, po několika minutách se specifické aroma vytrácí

Doporučené produkty

Difuzer No Stress sada Kočka 30 ml cena

Beaphar No Stress Difuzér pro kočky sada 30ml

No Stress sada je šikovným řešením pro uklidnění vaší kočky. Elektrický difuzér rozšiřuje do prostoru přírodní výtažky z kozlíku lékařského a levandule, které jsou známé svým uklidňujícím účinkem…číst více

dobra-miska.czPřejít do e-shopu
Feliway Friends difuzér a náplň pro kočky cena

Feliway Friends difuzér + lahvička s náplní 48ml

Difuzér FELIWAY®-FRIENDS obsahuje syntetickou napodobeninu feromonu Cat-Appeasing-Pheromones (C.A.P.), který se přirozeně vytváří mezi kotětem a jeho matkou a navozuje pocit bezpečí. Elektrický difuzér rozprašuje hormon do ….číst více

dobra-miska.czPřejít do e-shopu
beaphar CatComfort® uklidňující sprej cena

Beaphar CatComfort® uklidňující sprej

Beaphar CatComfort® uklidňující sprej je ideální řešení pro uklidnění kočky na cestách nebo při návštěvě veterináře a pro zamezení nežádoucímu chování…..číst více

Beaphar No Stress Spot On pro kočky cena

Beaphar No Stress Spot On pro kočky

Beaphar No Stress Spot On je přípravek ve formě roztoku v pipetách, který snižuje stres u koček a udržuje je v klidu. Používá se při nadměrném mňoukání, úzkosti z odloučení, při…..číst více

Feliway Optimum difuzér do zásuvky rezenze

@ideahunter.cz Feliway Optimum difuzér do zásuvky recenze

Testovaný produkt: Feliway Optimum difuzér do zásuvky

Výrobce/značka: Feliway

Celkové hodnocení:

Vlastnosti:

 • obsahuje kombinaci kočičích feromonů
 • vhodný pro dlouhodobé používání
 • navozuje pocit bezpečí v domácnosti
 • snižuje stres
 • bez jakéhokoli aroma – lidé vůbec nic necítí
 • neovlivňuje chování jiných zvířat v domácnosti
 • vědecky prokázaný účinek
 • vystačí na obytný prostor 50–70 m2
 • jeden flakon vydrží cca 30 dní
 • vhodný pro kočky i kocoury jakéhokoli věku (i pro koťata)
 • Orientační cena: balení s adaptérem: od 1149 Kč, náhradní náplň: od 830 Kč

Feliway Optimum difuzér do zásuvky

Difuzér do elektrické zásuvky jsme zakoupili těsně předtím, než jsme očekávali příchod kočičích kamarádů. Jelikož byl Hemi celou svou pubertu jediným kocourkem v domácnosti, seznámení s novými parťáky jsme se trochu obávali, ačkoli není konfliktní ani agresivní a ve vypjatých situacích se většinou schová. Pro jistotu a náš dobrý pocit jsme se však difuzér rozhodli vyzkoušet.

Chovatelé koček totiž varují i před takzvaným skrytým stresem při kontaktu s novou kočkou – „první“ kočka může navenek nového člena přijmout klidně a nemusí vykazovat známky stresu, ale po několika dnech se u ní může vyskytnout široká škála onemocnění. Laicky řečeno – stres z příchodu nového domácího mazlíčka může být spouštěčem nemocí, které dříve v kočičce „spaly“ a majitelé o nich ani netušili.

Difuzér se používá jednoduše – pomocí elektrického adaptéru se zapojí do zásuvky, přičemž je dobré, když se naučíte stresové situace předvídat a sáhnete po něm o dva či tři dny dříve. Jediné, na co je třeba dávat pozor, je, aby difuzér nebyl zakryt nábytkem nebo závěsy. Po spotřebování celého obsahu náplně se dokupuje jen náhradní náplň, a tudíž není třeba znovu kupovat balení s adaptérem. Druhá koupě je tak o něco levnější.

Mohlo by vás také zajímat

Co dělat, když má pes stres, strach

Doporučujeme difuzér Feliway?

Přestože nejsme schopni předvídat, jak by vypadalo seznámení, kdybychom difuzér nepoužili, dovolíme si tvrdit, že za hladký a bezproblémový průběh můžeme vděčit i tomuto přípravku. Bitky, změna chování či vymezování teritoria se nekonalo. V budoucnu plánujeme difuzér použít během novoročních oslav nebo budeme-li očekávat větší návštěvu, která vždy Hemiho znepokojuje.

dobra-miska.czPřejít do e-shopu

Kdy je vhodný

 • v období, kdy kočka pociťuje stres (ohňostroje, odloučení od člověka, návštěva cizí osoby)
 • pokud plánujete kočce pořídit druhého zvířecího kamaráda
 • při stěhování se do nového prostoru
 • v případě, že vaše kočka zaručeně zdemoluje jakýkoli (nový) nábytek
 • pokud se změnilo chování kočky a není to podmíněno onemocněním nebo změnou zdravotního stavu

Výhody

 • v bytě není cítit žádné aroma
 • difuzér je bezpečný i pro našeho kámoše – čivaváka Semiho
 • seznámení koček proběhlo bez jakýchkoli problémů
 • Hemi a Demi byli mnohem klidnější, a přestože neměli problém vymýšlet nová šibalství, v noci neblbnuli
 • nezaznamenali jsme žádný sedativní účinek – oba byli klidní, ale ne otupělí nebo ospalí
 • za malou chvíli bez problémů přijali i kočičí krásku Emi

Nevýhody

 • měsíc uteče velmi rychle a chcete-li využívat difuzér dlouhodobě, každou chvíli je třeba kupovat náhradní náplň

Sprej, nebo difuzér?

Stejný nebo podobný účinek, ale liší se způsob aplikace. Při výběru konkrétního přípravku je třeba zvážit účel použití a přesně si nadefinovat, jaký problém chcete řešit, případně jakému problému se chcete vyhnout. Oba produkty mají prokazatelné účinky a je na uvážení chovatele, která varianta je pro něj vhodnější. Níže jsme shrnuli nejčastější „problémy“, se kterými vám konkrétní přípravek může pomoci.

Značkování v domácnosti

Tímto problémem jsme naši paničku nikdy nezatěžovali, proto jsme se podívali, co se píše na oficiálních stránkách Feliway. Pokud váš kocour opakovaně značkuje konkrétní místo, určitě využijte sprejovou formu Feliway. Můžete tak přípravek nanést přesně tam, kde si kocour značkuje své území. V případě, že zanechává pachové nebo močové stopy kdekoli, spolu se sprejem využijte i difuzér. Pravděpodobně se dostal do stresové situace, jejíž příčinu nemusíte ihned odhalit. Kombinace spreje + difuzéru mu přivodí větší pocit jistoty a bezpečí.

srovnání test feliway sprej a difuzér

Co to na nás zkoušejí?

Škrábání čalouněného nábytku

Tento problém se nás týká jen částečně – kočky mají několik škrabadel, která mohou využívat a do sedačky zadrápnou drápky jen zřídka. Pokud však váš nábytek kočičími nálety značně trpí, doporučuje se na něj nanést přípravek Feliway ve formě spreje.

Cestování a uzavření v přepravce

S některými kočkami je to trápení, náš Hemi by o tom mohl vyprávět. Pokud máte doma taktéž kočku, pro kterou cestování není zálibou, do přepravky nebo přenosné klece nastříkejte půl hodiny před cestou sprej Feliway. Panický stres sice zcela neodstraní, ale výrazně jej zmírní.

Stěhování, velké změny v domácnosti

Teprve poté, co jsme se přestěhovali a známí se nás ptali, jak Hemi zvládl změnu svého obydlí, jsme zjistili, že stěhování může být pro kočku velký problém. U nás naštěstí nic takového nenastalo, Hemi se v novém prostředí adaptoval ihned a žádné změny chování jsme na něm nepozorovali. Věříme však, že pro kočičky to může být stresující změna, a proto chcete-li jim prožívání prvních dnů v novém domově usnadnit, určitě před jejich příchodem zapojte do zásuvky difuzér Feliway Optimum. To můžete udělat i tehdy, pokud předěláváte některý z pokojů, případně vyměňujete starý nábytek za nový.

Příchod nového koťátka

Kontakt kočičky, která dlouho žila v domácnosti o samotě, s druhým kočičím kámošem, může mít zpočátku nemilý průběh – zabydlená kočička totiž nemusí nového člena přijmout podle vašich představ.

proč kočka stále mňouká

V přepravce jsem se bouchl do čumáčku a pár hodin poté jsem dýchal ústy.

Nejčastěji se nevole přijmout další kočku projevuje prskáním, syčením, útočením, schováváním, panikou, změnou apetitu, agresí i na chovatele a v případě kočky, která má přístup i do exteriéru, můžete zaznamenat nechuť vracet se domů. Ještě předtím, než se vám příchod nové kočky či kocoura postará o prekérní chvíle, pořiďte si Feliway ve formě difuzéru. Aplikace ve spreji by nemusela být dostačující, ale lze ji využít jako doplněk k difuzéru.

Mohlo by vás také zajímat: Porovnání fontánek pro kočky >>>

agresivní kočka – proč se kočky perou

Naše první setkání.

výchova kočky v bytě

Hned jsme byli kamarádi.

Odloučení od chovatele

Odjezd majitelů na dovolenou může být pro některé kočky velmi stresující záležitostí. Nejenom, že jim chybí přítomnost lidí, na které jsou zvyklé, ale nadevše je může vystresovat i návštěva člověka, který je bude chodit krmit. Jako primární přípravek určitě doporučujeme difuzér do zásuvky a je-li vaše zvířátko touto situací nadměrně vystresováno, poproste dočasného „krmiče“, aby na oblíbená místa vaší kočičky pravidelně aplikoval i Feliway ve formě spreje.

Ohňostroje či nadměrný hluk – rekonstrukce ve vašem nebo sousedově bytě

Kočičí ouška jsou na zvuky mimořádně citlivá a ne každá kočka snáší dobře hlučné prostředí. Strach, panika, zalézání na tmavé a tišší místo či nechuť k jídlu – i to patří mezi projevy, že se kočičce nadměrný hluk nelíbí. V případě, že nedokážete svého zvířecího parťáka od hluku odizolovat, určitě zapojte do zásuvky difuzér. Feromony se budou šířit vzduchem, a vytvoří tak kočičce klidnější prostředí, ve kterém hluk snáze zvládne.

Mrouskání

Nekastrovaný kocour nebo nekastrovaná kočka umí v domácnosti nadělat velkou neplechu. Hlasité mrouskání, neklid, zvýšené podráždění, nekontaktnost, nebo naopak přílišná přítulnost, touha dostat se ven z obydlí přes zavřené dveře a okna… Pokud vám je toto chování známo, kromě co nejdřívější kastrace vám doporučujeme kombinaci obou přípravků – difuzér zapněte do zásuvky a na dveře nastříkejte sprej.

Autor recenze

Semi a Hemi, zvířecí influenceři

Semi a Hemi

Pes a kočka, to nemusí být vždy jen honička! Občas je to zábava, občas menší bitva, jindy spánek v objetí, po kterém se tento šílený kolotoč znovu celý zopakuje. Když bylo čivavákovi Semimu 12 let, potkal opuštěného kocourka Hemiho. Přesně 25. února 2020 se začal psát náš společný příběh. Psí a kočičí svět se spojil dohromady a my jsme se rozhodli sdílet naše zážitky na Instagramu. Nejvíce ze všeho však máme radost, že díky kámošům z ideahunter.cz můžeme recenzovat zvířecí sortiment. Jsme přísní, nekompromisní a upřímní, nenecháme se podplatit žádným pamlskem! Protože zvířátka si zaslouží jen ty nejlepší produkty!

Přidat komentář

Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?

Více o cookies