Mozaika duše – Tomáš Kvapilík – recenze
Mozaika duše, to je knížka, která přijde vhod velkému množství čtenářů. Objeví zde ty...
Knižní recenze: Válka nemá ženskou tvář
Autor: Světlana Alexijevič
Recenzent: Martina Melišková
Celkové hodnocení:
Doplňující informace:
Knihu najdete v e-shopu:
Válečná tematika v literatuře výrazně dominuje i dnes. Ať už jde beletrii, nebo non-fiction, zdá se, že knihy předkládající válečné hrůzy mají stále světu co říct. O to víc, pokud se vymknou běžnému stereotypu a ukáží něco, na co tisíce jiných příběhů a reportáží po celá léta zapomínaly.
Dva roky jsem přemýšlela mnohem víc, než jsem se setkávala a dělala zápisky. Četla jsem. O čem bude moje kniha? Inu, ještě jedna kniha o válce… Proč? Byly už tisíce válek – malé i velké, známé i neznámé. A hodně se o nich psalo. Ale… Psali je muži a o mužích – bylo to poznat na první pohled. Všechno, co víme o válce, známe z ‚mužského hlasu‘. Všichni jsme v zajetí ‚mužských‘ představ o válce a ‚mužských‘ pocitů z války.Světlana Alexijevič
Jak je zřejmé z ukázky, kniha poukazuje na fakt, že válka zasáhla i do života žen, a to nejen z důvodu, že se musely rozloučit se svými partnery odcházejícími na frontu. Jen málokterá kniha předkládá publiku skutečnost, že i ženské pohlaví vidělo hrůzy války na vlastní oči, přímo v centru dění.
Světlana Alexijevič sesbírala množství výpovědí žen, které se oběma nohama ocitly v centru válečného konfliktu, ať už jako vojačky, mechaničky nebo členky zdravotnického personálu. Jejich slova a vzpomínky lze označit mnoha výrazy – šokující, přímé, upřímné, smutné, strašidelné a oči otevírající.
Přestože jsou svědectví úzce zaměřena na jedno téma, a to na vzpomínky na přímou účast ve válce, jejich struktura je obsahově různorodá. Detaily zvěrstev, které vyvolávají hrůzu, jsou chvílemi vystřídány popisy „běžného“ života na frontě. Tyto pasáže působí paradoxně – sice naoko zmírňují drastický nádech knihy, avšak rovněž jej i zvýrazňují. Poukazují na tvrdou skutečnost transformace ženské duše během válečného období. Přestože byly hozeny do rozbouřených vod a přinuceny plavat, stále si v sobě zachovávaly zbytky ženskosti. A to i přesto, že jim válka mnoho z jejich ženskosti nekompromisně vzala.
Jsem celá od krve. Jeden starší voják mě chtěl uklidnit, obejmout. Slyším, jak o mně říká: ‚Když nezemře, než válka skončí, stejně už nezažije žádné radosti, všechno má za sebou.‘ Tolik hrůzy v takovém mladém věku, říkali. Když mě pod paží vedli do bunkru, tak jsem se třásla, jako bych měla epileptický záchvat. Nezvládala jsem stát na nohou. Třásla jsem se, jako by do mě pustili elektřinu…Světlana Alexijevič
Z pohledu nestranného čtenáře se nejedná o jednoduchý kousek. Kniha místy působí až krutým dojmem, který publiku nedovoluje proletět velkým počtem stran za kratší dobu, a to i přesto, že je skutečnosti ukryté na řádcích opravdu strhnou. Jednotlivé zážitky je třeba vstřebat a vnitřně zpracovat, takže se tím snižuje i rychlost čtení. Přestože autorka předkládá čtenářům nepěkné obrazy, které vyvolávají husí kůži, strach i zděšení, přece jen je ze stránek cítit jakousi lidskost.
I tento postoj odlišuje knihu od jiných reportážních titulů. Reportážní literatura je sice známá tím, že přináší většinou zarážející a mrazivé pohledy na konkrétní témata, ale mnohdy v ní chybí cit, jehož absenci publikum podvědomě vnímá. Reportáže tak většinou působí stroze a věcně, ale kniha Válka nemá ženskou tvář obsáhla nejen fakta, ale přináší i přesvědčivou lidskost a emoce.
Knihu Válka nemá ženskou tvář si můžete zakoupit zde:
Válka nás zastihla v Charkově. Každou chvíli jsme čekali, že město padne do rukou ruské armády, která se snažila prolomit obranu. Charkov ale vydržel. Nevzdal se. Stal se štítem celé severovýchodní oblasti Ukrajiny, pod nímž se skrývají osudy jednotlivých Ukrajinců. Tato kniha vás provede prvními týdny války a odhalí vám příběhy, které jste na svých televizních obrazovkách neviděli.…číst více
Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší 7 rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě.…číst více
Ponořte se do víru zážitků asijské dekády Tomáše Etzlera, vydala by na několik lidských životů. Jak vývoj Číny ovlivnila politika jednoho dítěte? Jaké je zde postavení žen? Jaký byl laureát Nobelovy ceny Liou Siao-po, nejznámější čínský disident? Máme se bát rozpínavosti Číny? Podařilo se udělat z ostrova Chaj-nan Havaj východu? Jak vznikal Etzlerův dokumentární film Nebe? Nahlédněte do života běžných Číňanů i života…číst více
Aktualizované 2. 12. 2023
Jack Shakespearow je mistr slova. Psaní mu dává křídla. Na křídlech fantazie objevuje nepoznané, z ptačí perspektivy se dívá na svět a popisuje jeho rozmanité barvy, lidi, věci a věcičky tohoto světa. Jelikož se jeho poslední sbírka básní Hladový jako spisovatel moc neprodává, přivydělává si u nás psaním recenzí a blogů. A dělá to opravdu dobře.
Mozaika duše, to je knížka, která přijde vhod velkému množství čtenářů. Objeví zde ty...
Mengeleho děvče je obtížná četba, která však svému publiku nedovoluje knihu zavřít. S občasným...
Děti a pět jazyků lásky doporučujeme přečíst každému rodiči, bez ohledu na to, zda...
Jsem ráda, že moje matka zemřela je kniha s názvem, který si získá velkou...
Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?
Více o cookies