Pět jazyků lásky a děti – Gary Chapman – recenze

Jack Shakespearow/5. června 2024/Psychologie/5 min. číst
Pět jazyků lásky a děti, Gary Chapman - recenze

Pět jazyků lásky a děti, Gary Chapman - recenze

Knižní recenze: Pět jazyků lásky a děti

Autor: Gary Chapman

Celkové hodnocení:

Doplňující informace:

 • Vydavatelství: Návrat domů
 • Původní název: The five love languages of children
 • Recenzent knihu četl: 3 hodiny
 • Počet stran: 208
 • ISBN: 978-80-7255-445-4
 • Datum vydání: 2022

Jak dětem efektivně vyjadřovat lásku?

Z knihy Pět jazyků lásky se stala knižní legenda. Autor Gary Chapman v ní rozebral model prokazování lásky, založený na jednoduchém principu – každý z nás touží lásku přijímat jedním z pěti způsobů. Tentokrát se však jeho příručka nezaměřuje na partnerské vztahy. Ale na vztah rodiče k dítěti.

Obsah

Děti a pět jazyků lásky pro děti předstírá rodičům nový pohled na vyjadřování citů. Autor tak jako v předešlé knize i zde mluví o pěti jazycích lásky – fyzický kontakt, slova, pozornost, dary a skutky. Opírá se přitom o skutečnost, že ačkoli každý rodič své dítě miluje, ne vždy se mu podaří vyjádřit svou lásku způsobem, který dítě akceptuje a je schopno adekvátně přijmout. Postupně se věnuje každému jazyku lásky tak, aby rodič na konci knihy uměl rozpoznat, který jazyk lásky je u jeho dítěte primární. Tím pádem stačí už jen málo – začít lásku podávat způsobem, jakým to dítě preferuje.

„Mluvit primárním jazykem lásky dítěte neznamená, že se v budoucnu nebude bouřit. Znamená to, že bude vědět, že je máte rádi, a to mu poskytne bezpečí a naději. Pomůže vám to dovést své dítě až k zodpovědné dospělosti. Láska je základem.“Gary Chapman

Recenze

V kratším úvodu čtenář najde předmluvu, která ho stručně, ale zároveň dostatečně zorientuje v informacích, které bude postupem čase napříč knihou sbírat. Text působí srozumitelně, je skutečně psán „jazykem lidu,“ takže zde čtenář nenajde komplikované poučky a cizí slova, kterým by jen s obtížemi porozuměl. Kniha se čte s lehkostí, vysvětlení psychologických principů střídají konkrétní zážitky z praxe, díky nimž lze lépe uchopit dané myšlenky a rovněž je aplikovat do života.

Pokud jste nečetli knihu Pět jazyků lásky, která se zaměřuje na partnerské vztahy, nemusíte zoufat. Tuto knížku lze číst i bez toho, abyste měli za sebou autorovu prvotinu. Všechny informace jsou zde dostatečně vysvětleny, a tak se nestane, že by vám chyběl důležitý kontext.

Kdy si knihu přečíst? Nikdy na ni není příliš brzy ani pozdě. Je vhodná pro ty, kteří rodičovství teprve plánují, kteří mají doma kojence nebo batole, ale stejně tak školáčka nebo puberťáka. Její text lze vnímat jako ujištění, že z pozice rodiče projevujete lásku „správně,“ ale také v ní můžete najít záchranu a řešení problému, se kterým se doma setkáváte.

A poslední věc na závěr – nemusíte být rodič, abyste měli důvod po knize sáhnout. Klidně si ji mohou přečíst prarodiče, strýcové nebo tety, kteří jsou součástí světa jedné dětské duše. Principy, které jsou v knize rozebírány, si totiž může osvojit kdokoli.

Gary D Chapman autor

Knihu Pět jazyků lásky a děti si můžete zakoupit zde:

Závěr

Děti a pět jazyků lásky doporučujeme přečíst každému rodiči, bez ohledu na to, zda se mu výchova jeví problematická nebo ne. Myšlenky v knize jsou podány srozumitelně, čte se snadno a poskytne nový pohled na rodičovství a zprostředkování lásky. Můžete být zastáncem jakékoli výchovy, 5 jazyků lásky pro děti bude pro vás studnicí cenných informací.

Doporučujeme:

 • pro všechny rodiče, prarodiče nebo příbuzné, kteří jsou často v kontaktu s dítětem
 • pokud máte doma batole i puberťáka
 • pro každého, kdo chce zlepšit vztah se svými dětmi
 • pokud máte pocit, že vaše dítě nedostatečně reaguje na vaši lásku
 • pokud ve výchově pravidelně narážíte na stejný problém a nedaří se vám jej odstranit

Plusy:

 • jednoduše podané principy prokazování lásky
 • srozumitelný text
 • autor nepropaguje žádný způsob výchovy
 • čte se rychle a snadno
 • knihu můžete číst, i když neznáte titul Pět jazyků lásky

Minusy:

 • žádné jsme nenašli

Redakce Ideahunter.cz doporučuje

Pět jazyků lásky Gary Chapman - cena

Pět jazyků lásky

Kniha je určena těm, kdo chtějí ve svém manželství prožít skutečné naplnění a hluboké porozumění. Autor provází čtenáře pěti základními jazyky lásky – pěti oblastmi vztahu, které jsou klíčové pro harmonii. Srozumitelně radí partnerským dvojicím, jak konkrétně přijímat a dávat lásku tak, aby vztahy v celé rodině byly naplněny porozuměním. Potřeba cítit lásku, mít naplněnou citovou nádrž, není pouze dětský fenomén….číst více

Knižní recenze: Pět jazyků lásky

Knihydobrovsky.czPřejít do e-shopu
Sedm podob lásky - Gary Chapman - cena

Sedm podob lásky

Světový bestseller Pět jazyků lásky má pokračování. Zatímco v první knize nás Gary Chapman učí, jaké jsou jazyky lásky, tedy způsoby, jak lidé vyjadřují a přijímají lásku, kniha Sedm podob lásky jde o krok dále. Dočtete se v ní, co doopravdy znamená milovat. V kapitolách o laskavosti, trpělivosti, schopnosti odpouštět, pokoře, zdvořilosti, štědrosti a poctivosti vás čekají mnohá překvapivá a nečekaná zjištění. Tato kniha vám pomůže….číst více

Respektovat a být respektován - Jana Nováčková - cena

Respektovat a být respektován

Jedná se o titul, který netřeba představovat. Od svého prvního vydání Respektovat a být respektován v r. 2005 se jí prodalo bezmála sto tisíc výtisků a stala se doslovným manuálem tisíců českých a slovenských rodičů. Podle principů popsaných v knize funguje i nespočet českých škol a školek. Kniha je velmi praktická a doslova učí nový jazyk, kterým lze komunikovat s druhými na principech rovnosti, respektu a zodpovědnosti…číst více

Jack Shakespeare

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je mistr slova. Psaní mu dává křídla. Na křídlech fantazie objevuje nepoznané, z ptačí perspektivy se dívá na svět a popisuje jeho rozmanité barvy, lidi, věci a věcičky tohoto světa. Jelikož se jeho poslední sbírka básní Hladový jako spisovatel moc neprodává, přivydělává si u nás psaním recenzí a blogů. A dělá to opravdu dobře.

Zdroje

 1. Wikipedie: Gary Chapnam, Img – Dr. Gary Chapman

Přidat komentář

Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?

Více o cookies