Antistatický smeták – recenze

Jack Shakespearow/1. května 2023/Domácnost/5 min. číst
Antistatický smeták recenze, zkušenosti

@ideahunter recenze antistatického smetáku

Testovaný výrobek: antistatický smeták

Celkové hodnocení:

Funkce

 • na koberce a podlahy
 • zametá suché i mokré nečistoty
 • snadná údržba (koště lze umýt pod tekoucí vodou)
 • obsahuje také stěrku na okna
 • úzké koště

Smeták nejen pro kadeřníky

Poslední aktualizace: 28. 8. 2023

Gumovému smetáku, jinak řečeno antistatickému smetáku, se v posledních měsících podařilo prorazit v očích spotřebitelů, přestože se vůbec nejedná o žhavou novinku. Smeták s krátkými gumovými vlákny slouží lidem již několik desetiletí, ačkoli byl původně určen výhradně pro kadeřníky. Pokud jste ho v minulosti chtěli mít doma, museli jste požádat kamaráda nebo známého, který vlastní kadeřnictví. Dnes už ale antistatický smeták najdete v každém obchodě s domácími potřebami, v supermarketech nebo v e-shopech se širokou nabídkou výrobků. I my jsme se rozhodli vyzkoušet ho, abychom vám mohli říct, zda je to opravdu zázrak, nebo zda koště po pár týdnech skončí v komoře, kde se na něj bude jen prášit.

Co je antistatický smeták?

Na první pohled se nijak neliší od klasického koštěte – dlouhá násada, úzký, podlouhlý smeták… Pozornost si však získá ve chvíli, kdy váš pohled padne na jeho štětiny. Vlákna jsou o něco silnější, extrémně pružná a vyrobená z gumy.

Jejich hlavní výhodou je to, že se mezi nimi špína „neztrácí“, a zametou tak veškerý nepořádek. Prach, psí chlupy či drobky nechají na podlaze, odkud je můžete smést na lopatku a vysypat do koše. Gumové štětiny lze po každém zametání omýt pod tekoucí vodou, a koště tak stále vypadá jako nové. Díky vysoké hustotě štětin můžete s koštětem zametat i koberce s dlouhými vlákny nebo s ním „vymetat“ vodu z terasy, balkonu či verandy.

Druhým specifickým prvkem antistatického smetáku je stěrka, která je umístěna na vnější straně smetáku. Díky ní by mělo být snazší i mytí oken, která už nemusíte donekonečna leštit.

Testování smetáku s gumovými štětinami

Gumový smeták jsme vyzkoušeli na plovoucích podlahách, dlažbě, kobercích a rozhodli jsme se ho použít i při procesu, který nikdo nemá rád – mytí oken. Jak smeták obstál a byl opravdu takovým pomocníkem?

Plovoucí podlaha a dlažba

V domácnosti se dvěma domácími mazlíčky je zametání nebo vysávání každodenní rutinou. Prvním velkým pozitivem bylo, že koště je velmi obratné. Smeták je úzký a poměrně nízký, díky čemuž dosáhne do rohů a hůře přístupných míst, kam se klasický smeták dříve nedostal – pod gauč, pod postel nebo pod stěnu v obývacím pokoji.

Nejvíce nás však zajímalo, zda smeták při vytírání podlahy „vrže“. Koneckonců, guma nezvládne po hladké a lesklé podlaze klouzat tak hladce jako drobná nylonová umělá vlákna. Smeták tedy vydává jiný zvuk, ale pokud příliš netlačíte na podlahu, není to nic, co by rušilo sousedy pod vámi nebo dráždilo vaše uši. Není třeba vyvíjet na něj žádný tlak, dalo by se říci, že stačí velmi mírný kontakt s povrchem. Pak je zametání poměrně tiché.

Stav smetáku po několika zameteních byl skutečně překvapivý. Zvířecí chlupy se mezi štětinami trochu zamotaly, ale stačilo po nich přejet rukou a chomáčky zůstaly v dlani. Tekoucí voda smeták dokonale vyčistila a koště vypadalo jako nové.

Mohlo by vás také zajímat

Mnohostranné použití na různých površích činí ze smetáku skutečně všestranného domácího pomocníka.

Koberec

Koberce s dlouhými vlákny jsou krásným doplňkem obývacího pokoje nebo ložnice, ale jejich údržba může být někdy peklem. Zachytávají se v nich vlasy i drobky, a pokud se koberec pravidelně nekartáčuje, vytvářejí se na něm chomáče, které mu ubírají na kráse.

Antistatický smeták si i s touto výzvou poradil docela dobře. Dlouhá a měkká vlákna koberce doslova vykartáčoval, takže koberec působil jako novější a vzdušnější. Také z něj odstranil téměř všechny nečistoty – vlasy, zvířecí chlupy, prach a špínu. V závislosti na různých typech vláken však může být výsledný efekt rozdílný.

Okna a sklo

Znáte někoho, kdo rád myje okna nebo leští zrcadla? My ne… Proto nás o to více zajímalo, jak nám tento nepříjemný a často zdlouhavý proces může usnadnit gumový smeták.

První zvláštností bylo, že při stírání vody z oken směřuje rukojeť nahoru. To nepovažujeme za moc velké plus, protože je třeba vytvořit ideální sklon mezi stěrkou a povrchem skla, aby guma stahovala vodu dolů. Navíc pokud násada koštěte směřuje vzhůru, není práce příliš pohodlná a koště nesedí dobře v ruce. V tomto případě neslouží rukojeť jako „prodloužená ruka“ a stále musíte stát na vyvýšeném místě, abyste dosáhli na horní část oken. Po odšroubování držáku se však stěrka jeví jako dobrá pomůcka – bez problémů přilne ke sklu a setře vodu beze stop, které byste jinak museli leštit. Pokud jsme ale po okně přejeli pouze gumovými štětinami, nikoliv stěrkou, zůstala na okně voda.

Celkové hodnocení

Antistatický smeták se osvědčil jako dobrý společník, na kterého je opravdu spolehnutí. Není to produkt, jehož jediná kvalita spočívá v masivní reklamě, která kolem něj vytvořila humbuk. Zametání je nenáročné, štětiny smetou z podlahy všechny nečistoty a nezůstane po nich žádná špína. Mnohostranné použití na různých površích činí ze smetáku skutečně všestranného domácího pomocníka. Vzhledem k tomu, že antistatický smeták dnes nabízí mnoho e-shopů, dávejte si pozor, odkud jej objednáváte, a před odesláním objednávky se ujistěte, že se jedná o renomovaného prodejce.

Pro koho je určen

 • pro každou domácnost, kde se na podlaze hromadí dlouhé vlasy a zvířecí chlupy
 • pro ty, kteří mají koberec s dlouhými vlákny, který musí neustále kartáčovat
 • pro všechny jako pomocník při každodenním úklidu

Výhody

 • nízká cena
 • smeták a stěrka v jednom
 • při zametání nevíří prach
 • smeták se snadno udržuje v čistotě
 • ideální rozměry smetáku – dosáhne i do těžko přístupných míst
 • přesné zametání podlahy, gumové štětiny zachytí všechny nečistoty
 • vhodný pro všechny typy povrchů – dlažbu, podlahy, koberce
 • smeták je opravdu velmi skladný

Nevýhody

 • na hladkých podlahách vydává jemně vrzavý zvuk
 • při stírání vody z oken je nutné naučit se potřebný grif, rukojeť stále směřuje nahoru, což není příliš praktické

Autor recenze

Jack Shakespeare

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je mistr slova. Psaní mu dává křídla. Na křídlech fantazie objevuje nepoznané, z ptačí perspektivy se dívá na svět a popisuje jeho rozmanité barvy, lidi, věci a věcičky tohoto světa. Jelikož se jeho poslední sbírka básní Hladový jako spisovatel moc neprodává, přivydělává si u nás psaním recenzí a blogů. A dělá to opravdu skvěle.

Přidat komentář

Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?

Více o cookies