Rýžovar Sencor recenze

Jack Shakespearow/12. prosince 2021/Domácnost/5 min. číst
Rýžovar Sencor recenze

Rýžovar Sencor recenze

Testovaný produkt: Rýžovar

Výrobce/značka: Sencor

Celkové hodnocení:

Vlastnosti

 • Pro přípravu všech druhů rýže (basmati, arborio, jasmínová, sushi rýže, natural, hnědá atd…)
 • Přístroj uvaří najednou až 800 g rýže
 • Disponuje ochranou proti přehřátí a vyvaření vody
 • Po dovaření se automaticky vypne
 • Plně automatický
 • Skleněná poklice
 • Světelné kontrolky
 • Funkce vaření a udržování teploty
 • Balení obsahuje také odměrku a plastovou stěrku na rýži

Profesionálně připravená rýže pro každého.

Poslední aktualizace: 28. 8. 2023

Pokud vás rýže ve varných sáčcích přímo děsí, rádi v kuchyni experimentujete a chcete si vychutnávat různorodé odrůdy rýže bez zdlouhavého stání u sporáku, říká se, že rýžovar by ve vaší kuchyni neměl chybět. My jsme se rozhodli vyzkoušet jeden z nejlevnějších rýžovarů na trhu, přičemž jsme chtěli zjistit, zda je skutečně tak užitečným pomocníkem. Čím nás překvapil, nebo naopak zklamal? Přečtěte si naši recenzi, ve které se zaměříme na rýžovar Sencor!

Co je rýžovar?

Jde o kuchyňské náčiní, které připomíná jakýsi elektrický hrnec a jehož úkolem je usnadnit spotřebiteli přípravu jakéhokoliv druhu rýže. Rýže se do něj nasype pomocí odměrky, zalije se vodou po vyznačenou rysku, přikryje poklicí a po zapnutí spotřebiče začíná varný proces na principu vaření v páře. Výsledkem je nadýchaná, měkoučká rýže bez připáleného hrnce a neustálé potřeby hlídání, zda má rýže dostatek vody.

...
Nic se nemusí promíchávat, rýže se do spotřebiče nasype, zalije vodou a pak se už jen čeká, až rýžovar zahlásí, že svůj úkol svědomitě splnil.

Mohlo by vás také zajímat

 • Popcornovač – přístroj pro domácí výrobu popcornu ( připravujeme )
 • Concept rychlovarná konvice s termoregulací vody ( připravujeme )

Testování

Rýžovar Sencor se v naší kuchyni nachází už nějaký ten rok. Za tu dobu si stihnul vyzkoušet snad všechny druhy rýže – basmati, jasmínovou, arborio, černou rýži, i takovou, kterou jsme po uvaření balili do sushi.

Funkce a ovládání rýžovaru

Tlačítko ON/OFF je třeba hledat na zadní straně přístroje. Po zapojení do elektřiny a jeho spuštění se rýžovar rozsvítí, ale varný proces ještě nezačíná. Po nasypání důkladně promyté rýže a nalití dostatečného množství vody se rýžovar zapne pohyblivým tlačítkem na přední straně. Ovládání rýžovaru tedy není žádná věda.

Vaření rýže v rýžovaru

Samotný proces vaření rýže by měl být bezproblémový, ovšem vzpomínáme si na pár případů, kdy u nás nějaký ten problém vznikl. Nevíme, jestli jsme podcenili promývání rýže nebo jsme do nádoby přilili příliš mnoho vody, ale především v začátcích používání rýžovaru nám několikrát přetekl. Nešlo o žádnou tragédii, i tak nás ale tato skutečnost nenadchla.

V drtivé většině případů však rýžovar Sencor fungoval opravdu spolehlivě. Rýže se uvařila bez přetečení vody či připálení a rýžovar se sám přepnul z funkce vaření do funkce udržování teploty. Všechny druhy rýže byly uvařeny podle našich představ a nikdy jsme neměli pocit, že by byla rozvařená nebo uvařená nedostatečně.

Příprava rýže v rýžovaru ve zkratce: Vaření rýže v rýžovaru

 • Jakýkoliv druh rýže je třeba důkladně omýt v cedníku pod tekoucí vodou (rýže se zbaví nečistot a škrobu).
 • Do vyjímatelné nádoby se nasype rýže pomocí odměrky.
 • Rýže se zalije vodou po vyznačenou rysku.
 • Rýžovar se zapne a posunutím tlačítka dolů spustíte varný proces.
 • Po přibližně 20 minutách (čas závisí na množství rýže) je rýže hotová.

Celkové hodnocení

Rýžovar je v kuchyni opravdu užitečným pomocníkem. Příprava rýže je jednodušší – nemusíte hlídat, aby se rýže nepřipálila na dně hrnce, a stejně tak nemusíte složitě vypočítávat poměr rýže:voda. Nic se nemusí promíchávat, rýže se do spotřebiče nasype, zalije vodou a pak se už jen čeká, až rýžovar zahlásí, že svůj úkol svědomitě splnil. Výsledkem je do měkka uvařená rýže, která nevrže mezi zuby. Nebýt několika nehod, kdy nám rýžovar přetekl i přesto, že disponuje pojistkou proti přetečení, udělili bychom mu plný počet hvězdiček. Jelikož však nevíme, na čí straně byla chyba (buď na naší při nalévání vody, nebo na straně přístroje), nebudeme k rýžovaru příliš kritičtí, a odebereme mu proto z celkového hodnocení jen jeden a půl hvězdičky. Přeci jen jde o kuchyňského pomocníka, který je jedním z nejlevnějších na trhu, a proto mu tento přešlap odpouštíme. Pokud bychom si měli koupit rýžovar ještě jednou, zvolili bychom ze zvědavosti o něco dražší model.

Kdy ano

 • Pokud je ve vaší kuchyni rýže každodenní stravou
 • Pokud raději vaříte menší porce rýže vícekrát za den
 • Pokud je pro vás vaření rýže v hrnci otrava
 • Pokud se vám rýži v hrnci nedaří uvařit podle vašich představ

Výhody

 • Jednoduchá příprava rýže
 • Rýže je nadýchaná
 • Díky funkci warm je rýže déle teplá a připravena k okamžitému podávání
 • Nízká cena – jeden z nejlevnějších rýžovarů na trhu
 • Nádobu, ve které se rýže vaří, lze z přístroje snadno vyjmout a umýt (nejsme si jisti, zda je vhodné mýt ji v myčce na nádobí, ale my to děláme běžně a nádobě se nic nestalo)

Nevýhody

 • V malé kuchyni se tento spotřebič obtížně skladuje
 • Občas přeteče a je třeba naučit se s rýžovarem pracovat

Doporučené rýžovary

Sencor SRM 1000SS rýžovar, 1 l cena

SENCOR rýžovar SRM 2800SS

Elektrický hrnec, rýžovar Sencor SRM 2800SS. Objem 2,8 litru. Speciální hrnec na vaření rýže, pracuje na principu vaření v páře, vnější plášť z nerezu. Vhodný pro přípravu všech druhů rýže včetně rýže na Sushi. Automatické vypnutí po dovaření a přepnutí na funkci Keep Warm…číst více

Sencor SRM 0650SS rýžovar - cena

Sencor SRM 0650SS rýžovar

Milujete rýži na všechny způsoby a také Sushi? Tak je tento multifunkční rýžovar Sencor SRM 0650SS ideálním domácím spotřebičem pro vás a vaši rodinu. Rýžovar je vhodný pro přípravu všech druhů rýže včetně rýže na Sushi, uvaříte v něm až 450 g rýže. Nemusíte si již hlídat dobu vaření, rýžovar vše udělá za vás….číst více

Lauben Rýžovar Rice Cooker 1000WB - cena

Lauben Rýžovar Rice Cooker 1000WB

Rýžovar tvoří nádoba o objemu 1 litr s nepřilnavým povrchem. Příprava pokrmů tak nevyžaduje žádný přidaný tuk, a přesto se rýže ani ostatní suroviny nikdy nepřichytí. Velkou výhodou je funkce Keep warm, která udrží rýži teplou klidně celý den. Rýžovar se do tohoto módu přepne automaticky, jakmile skončí proces vaření….číst více

Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT cena

Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT

Elektrický hrnec Lauben nabízí funkci Low sugar, která v průběhu vaření odděluje přebytečné cukry od škrobu a přeměňuje je v želatinu, kterou shromažďuje ve vnitřní poklici. Nádoba o objemu 1,5 litru s nepřilnavým povrchem umožňuje připravovat pokrmy bez přidaného tuku. Funkce časovače a keep warm usnadňuje…číst více

Autor recenze

Jack Shakespeare

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je mistr slova. Psaní mu dává křídla. Na křídlech fantazie objevuje nepoznané, z ptačí perspektivy se dívá na svět a popisuje jeho rozmanité barvy, lidi, věci a věcičky tohoto světa. Jelikož se jeho poslední sbírka básní Hladový jako spisovatel moc neprodává, přivydělává si u nás psaním recenzí a blogů. A dělá to opravdu dobře.

Přidat komentář

Pro lepší online zážitek používáme „cookies“. Díky nim přesněji analyzujeme návštěvnost, upravujeme reklamu a uživatelská nastavení. Souhlasíte se zpracováním souvisejících osobních údajů?

Více o cookies